Chcesz zagwarantować swojemu dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i stawiania pierwszych kroków? Zastanawiasz się, kiedy jest dobrym moment na kupienie pierwszych bucików dziecięcych i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jaki rozmiar powinny mieć pierwsze buty dziecięce i z jakich materiałów muszą być wykonane? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym mini poradnikiem i przekonaj się, jakie pierwsze obuwie dziecięce będzie najlepsze dla Twojego malucha.

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

To kiedy rodzice decydują się na kupienie pierwszych butów dziecięcych nie ma nic wspólnego z tym, kiedy najlepiej to zrobić. Warto na początek zaznaczyć, że stopy malucha rosną bardzo szybko i w bardzo różnym tempie. Rodzice, którzy decydują się na kupienie butów dziecięcych jeszcze przed tym, zanim dziecko przyjdzie na świat zazwyczaj żałują swojej decyzji. Przez pierwsze miesiące swojego życia maluch spędza większość czasu w domu w swoim łóżeczku. W takich warunkach do ogrzania stópek w zupełności wystarczą skarpetki. Na spacerach można założyć maluchowi dwie pary skarpetek lub ciepły kombinezon z miejscem na stopy. Przy pierwszych krokach dziecko również nie potrzebuje bucików. Dobrym czasem na kupienie pierwszych butów dla dziecka jest moment, w którym maluch coraz pewniej stawia kroki i porusza się na nóżkach coraz częściej. Wcześniej nie jest to konieczne.

Jaki rozmiar powinny mieć pierwsze buty dziecięce?

Wybierając rozmiar pierwszych butów dziecięcych należy zwrócić uwagę na długość stopy malucha. Ważne jest to, by długość wkładki buta była nieco dłuższa, niż stopa malucha. Dzięki temu stopa i palce będą wyprostowane i utrzymane w prawidłowej pozycji. Przed zakupem nowych bucików konieczne jest zmierzenie długości stópek. Mierzenie stóp dziecka należy powtarzać regularnie przynajmniej raz na dwa miesiące. Jest to bardzo ważne, ponieważ za małe lub za duże buciki nie gwarantują bezpieczeństwa i stabilności w czasie stawiania pierwszych kroków.

Czym powinny wyróżniać się pierwsze buty dziecięce?

Pierwsze obuwie dziecięce powinno być stworzone z wysokiej jakości materiałów, które są przewiewne i oddychające. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko nadmiernej potliwości i rozwoju drobnoustrojów wewnątrz bucików. Ważne jest również to, by podeszwa butów była elastyczna i sprężysta, dzięki czemu stopa będzie ułożona w prawidłowej pozycji, co zagwarantuje jej najlepsze warunki do rozwoju. Najlepszym wyborem na pierwsze buciki dziecięce są buty wiązane, ponieważ można je dokładniej dopasować do stopy.

Każdy pierwszy krok malucha jest ważny dla rodziców. Maluch stawia pierwsze kroki w domu, gdzie może czuć się bezpiecznie. Wystarczy wybrać wygodne buty dziecięce, które sprawią, że maluch będzie stawiać kolejne kroki przez dom i świat z uśmiechem na twarzy. Okazuje się, że wystarczy tak niewiele, by zagwarantować radość i wygodę podczas chodzenia.