Wybranie obuwia dla niemowlaka nie jest łatwym zadaniem. Wielu rodziców ma z tym problem pragnąc wybrać buty, które będą zapewniać wygodę i komfort maluchowi na każdym kroku. Przy zakupie tego elementu garderoby dziecięcej trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Chcesz dowiedzieć się co jest najważniejsze? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem obuwniczym.

Jaki rozmiar powinny mieć buty dla niemowlaka?

Jednym z ważniejszych aspektów, o którym nie można zapomnieć jest oczywiście rozmiar butów niemowlęcych. Istnieje kilka rozmiarów, które można kupić dziecku w tym wieku. To 19, 20 i 21. Jednak nie można kierować się tym, jaki rozmiar w tym czasie miało starsze dziecko lub, co mówią znajomi i rodzina. Trzeba pamiętać, że tempo wzrostu stopy u każdego malucha jest indywidualne. Przed wybraniem się na zakupy konieczne jest sprawdzenie, jaką długość ma stopa. Można to zrobić linijką lub centymetrem krawieckim. Wystarczy zmierzyć długość stopy, a następnie wybrać obuwie, którego wkładka jest o 5-7 milimetrów dłuższa. Czemu właśnie takie? Dzięki takiej długości wkładki obuwie będzie dbało o prawidłowe ułożenie stopy, zaś palce będą mogły się swobodnie poruszać. To sprawi, że proces wzrostu i rozwoju stóp nie zostanie zaburzony.

Z jakich materiałów powinny być uszyte buty niemowlęce?

Liczy się również to z jakich materiałów stworzone jest obuwie dla niemowlaka. Poznawanie świata, stawianie pierwszych kroków i przebrnięcie przez kolejne etapy rozwoju to wystarczający wysiłek dla organizmu malucha. Nie trzeba mu dokładać dodatkowego obciążenia, więc najlepiej decydować się na lekkie obuwie niemowlęce, którego waga jest niemal niewyczuwalna na stopie. Kolejna kwestia to przewiewność. Wszystkie tkaniny, które wykorzystane zostały do uszycia bucików powinny być przewiewne i oddychające. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko nadpotliwości stóp, a co za tym idzie nie dojdzie do rozwoju drobnoustrojów i nieprzyjemnego zapachu. Warto sprawdzić, czy podeszwa butów jest elastyczna i cienka – taka sprawdzi się najlepiej na początku nauki chodzenia.

Kiedy kupić pierwsze buty niemowlęce?

Zanim pośpieszysz do sklepu, by kupić pierwsze buty niemowlęce koniecznie upewnij się, że to jest odpowiedni czas. Nie można za wcześnie wkładać twardych butów z podeszwą na stopy dziecka. Lepiej na początku zakładać skarpetki, które doskonale chronią przed zimnem. Obuwie niemowlęce najlepiej kupić w momencie, w którym maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. Wcześniej ich noszenie nie jest konieczne, a co więcej może mieć negatywny wpływ na rozwój stóp.

Wiedząc już o wszystkich tych szczegółach można z łatwością wybrać dla swojego malucha obuwie dziecięce, które będzie dbać o komfort i zapewni wygodę podczas stawiania pierwszych małych kroków. Warto pamiętać, by regularnie sprawdzać długość stopy, by móc wymieniać rozmiar obuwia na większy wtedy, gdy jest to konieczne.