Wydawać się może, że wybranie rozmiaru buta dla dziecka nie jest rudnym zadaniem. Jednak temat wcale nie jest tak banalnie prosty, jak uważa większość osób. Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego malucha, dlatego właśnie powinien zagłębić nieco swoją wiedzę na temat tego, jak należy dobrać rozmiar obuwia dziecięcego do stopy malucha. Jest to bardzo ważne, ponieważ gwarantuje dziecku wygodę i komfort, a także prawidłowe ułożenie stopy malucha. Przekonaj się razem z nami jak to zrobić i dlaczego jest to takie istotne.

Czemu rozmiar buta dla dziecka jest ważny?

W naszym poradniku przekonasz się, jak dbać o stópki swojego malucha, a także dowiesz się dlaczego rozmiar obuwia dziecięcego jest tak bardzo ważny. Rozmiar buta dziecka ma ogromny wpływ na ułożenie stopy, a przez to wpływa na proces rozwoju. Jeśli obuwie dla dziecka jest za małe, to powodować to może ucisk na stopę, przez co jej rozwój zostanie zahamowany. Jednak za duże obuwie dla dziecka również negatywnie wpływa na rozwój stopy. Nie daje jej prawidłowego podtrzymania. To zwiększa ryzyko nieprawidłowego ukształtowania się postawy i ruchów stopy. Jeśli stopa nie jest utrzymana w stabilnej pozycji może przesuwać się wewnątrz buta, a co zwiększa ryzyko potknięcia się, przewrócenia i nabawienia się kontuzji.

Jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka i dobrać odpowiedni rozmiar obuwia?

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że stopa dziecka może rosnąć w różnym tempie. W niektórych miesiącach może nie rosnąć wcale, ale przez kolejne będzie zmieniać swój rozmiar co jeden sezon. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne mierzenie stopy dziecka. Najlepiej robić to co dwa lub cztery miesiące. Zdaniem specjalistów najlepsze buty dziecięce, to te, które będą miało około siedem-jedenaście milimetrów odstępu od czubka buta do czubka stopy. Jest to najlepszy wybór, ponieważ stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Rozmiar buta zależy nie tylko od długości stopy, ale także jej szerokości. Wybrane obuwie powinno łagodne i wygodnie wsuwać się na stopę. Jeśli w czasie zakładania butów pojawi się opór, to może oznaczać, że but jest za mały.

Jaki jest właściwy rozmiar buta dziecka?

Zastanawiasz się, jaki rozmiar buta dziecięcego wybrać? Przy wyborze należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Po pierwsze po założeniu buta należy dosunąć stopę do jego tylnej części. Następnie trzeba upewnić się, że dziecko ma wyprostowaną stopę wewnątrz obuwia. Należy również sprawdzić, czy pomiędzy dużym palcem, a czubkiem buta jest odpowiednia przerwa – powinna wynosić około centymetr. Jednym ze sposobów na to, by sprawdzić, czy rozmiar buta jest dopasowany do stopy dziecka, jest wsadzenie palca pomiędzy tylną część buta, a piętę. Jeśli możesz to zrobić – rozmiar buta jest prawidłowy.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad z łatwością wybierzesz buty dziecięce w prawidłowym rozmiarze. Dzięki temu zadbasz nie tylko o komfort i wygodę swojego dziecka, ale także zapewnisz odpowiednie warunki do rozwoju stopy.