Pierwsze kroki, pierwsze buty, pierwsze dylematy, czyli jaki rozmiar buta ma roczne dziecko?

Radość rodzica z pierwszych kroków dziecka jest nie do opisania. Zaraz jednak w głowie zaczynają rodzić się pytania, kiedy kupić buty do chodzenia? Jakie buty dla roczniaka powinniśmy kupić? I jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? To prawda, kupno pierwszych butów często jest wyzwaniem. Wybór odpowiedniego rozmiaru, fasonu, marki  nie jest łatwy. Ale na szczęście jesteśmy my i możemy dać tu kilka praktycznych rad.

Jakie buty dla roczniaka?

Przede wszystkim jak najbardziej naturalne, czyli wykonane z naturalnych i co ważne ekologicznych materiałów. To najlepsze co może być dla stopy małego człowieka. Stopa w takich butach się nie poci, wentylacja jest zapewniona, a nóżce nie jest zbyt ciepło. Warto także zwrócić uwagę na podeszwę, by nie była zbyt twarda, by nóżka była w bucie stabilna, ale mogła pracować i zginać się podczas stawiania kroków.

Jaki rozmiar buta dla rocznego dziecka?

Buty dziecięce powinny być nie tylko dobrze dopasowane do stopy, ale powinny mieć także odpowiednio dobrany rozmiar. Nigdy nie kupujmy butów, które są zbyt małe, zbyt ciasne. Aby stopa mogła poprawnie się układać, powinny mieć trochę wolnego miejsca. Zwykle w bucie powinno być około 1 – 1,5 cm miejsca od końca palców do czubka buta. Ważne by o tym pamiętać przymierzając buty roczniakowi. Aby ułatwić przymiarkę butów warto wcześniej odrysować stopę dziecka na kartce papieru i ją wyciąć. Dzięki temu łatwiej jest przyłożyć szablon do wkładki z buta i ocenić, czy rozmiar na pewno będzie pasował.