Stoisz przed wyborem butów dziecięcych i zastanawiasz się, jakie obuwie kupić najlepiej? Jednym z ważniejszych aspektów, na który trzeba zwrócić uwagę w czasie zakupów jest oczywiście rozmiar obuwia. Warto wiedzieć, jak go zmierzyć, a także jak go wybrać. Chcesz dowiedzieć się jaki rozmiar butów nosi roczne, dwuletnie i trzyletnie dziecko? Jeśli tak to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej na ten temat!

Jak zmierzyć rozmiar stopy dziecka?

Zanim wybierzesz się na zakupy koniecznie zmierz stopę malucha. Rozmiar butów dziecięcych jest aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę w czasie zakupów. Ma on wpływ na to, czy stopa malucha dobrze układa się na wkładce, a to z kolei wpływa na wygodę i komfort. Zmierzenie stopy dziecka nie jest trudne. Jeśli maluch jeszcze nie stawia własnych kroków to można zmierzyć długość jego stopy przy pomocy linijki lub centymetra krawieckiego. Jeśli jednak dziecko jest już starsze to w ramach zabawy można odrysować jego stopę na papierze, a następnie zmierzyć długość odcisku. Czemu długość ma takie znaczenie? Na podstawie tego rozmiaru bez trudu można wybrać odpowiednie obuwie dziecięce. Trzeba tylko zdecydować się na model, który ma wkładkę o pięć-siedem milimetrów dłuższą, niż stopa dziecka.

Rozmiar buta dla rocznego dziecka

Przed zdecydowaniem się na kupienie pierwszych butów dla dziecka rocznego warto wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na ich kupienie. Najlepiej zdecydować się na pierwsze buty dla rocznego dziecka, kiedy maluch zaczyna stawiać kroki o własnych siłach. Obuwie dziecięce do nauki chodzenia powinno mieć rozmiar od 19 do 21. Jednak najważniejsze jest dopasowanie jego wymiarów do potrzeb malucha. Warto wiedzieć, że tempo, w którym rozwijają się i rosną stopy u dzieci jest indywidualne. Nie można więc kierować się popularnymi rozmiarami lub tym, jaki rozmiar w tym czasie nosiło starsze dziecko.

Rozmiar buta dla dwuletniego dziecka

Obuwie dla dziecka dwuletniego powinno zagwarantować wygodę i wysoki komfort podczas zabawy i stawiania każdego kroku. Warto więc wybrać obuwie dla dwulatka, które jest lekkie i przewiewne. Dzięki temu maluch nie będzie czuć dodatkowego obciążenia na stopach. Liczy się również rozmiar obuwia dla dwulatka. Najczęściej spotykane to buty w rozmiarze 21, 22,23. W tym przypadku również trzeba kierować się potrzebami malucha, dlatego zaleca się zmierzenie długości stopy przed udaniem się na zakupy.

Rozmiar buta dla trzylatka

Popularne rozmiary butów dla trzylatka to 24,25,26,27. Jednak warto pamiętać, że maluch w tym czasie może mieć nieco mniejszą lub większą stopę, niż rówieśnicy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

Przy wyborze butów dla dziecka bardzo ważna jest długość stopy, czyli rozmiar bucików. Warto wiedzieć, że przez pierwsze lata życia stopy malucha rosną bardzo szybko, dlatego konieczne jest sprawdzanie ich wymiarów przynajmniej raz na dwa miesiące. Dzięki temu można zmieniać rozmiar obuwia zgodnie z potrzebami dziecka.