Twoje dziecko pojawiło się na świecie? Może zaczyna stawiać pierwsze kroki i zaczynasz się zastanawiać, jakie buciki do nauki chodzenia najlepiej wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie obuwie jest najlepsze dla dziecka, kiedy zaczyna stawiać na własnych nogach? W takim razie przekonaj się razem z nami na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, a także kiedy, jest najlepszy czas na to, by je kupić. Wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku poniżej.

Kiedy zdecydować się na kupienie pierwszych bucików do nauki chodzenia?

Wielu rodziców ma problem z dobraniem odpowiedniego obuwia dziecięcego. Najlepiej zadać sobie pytanie, kiedy kupić pierwsze buciki do nauki chodzenia. Jest to bardzo ważne, kiedy pierwsze buciki znajdą się na stópkach dziecka, ponieważ ma to duży wpływ na etap ich rozwoju. Przez pierwsze miesiące swojego życia dziecko nie potrzebuje bucików. Wystarczy, że stópki zostaną osłonięte przez skarpetki. Dzięki temu ta część ciała malucha będzie wystawiona na wiele naturalnych bodźców, co doskonale wpływać będzie na rozwój dziecka. Pierwsze buty do nauki chodzenia potrzebne są dziecku w momencie, w którym stawiane są pierwsze kroki. Wcześniej nie ma potrzeby kupowania tej części garderoby dla malucha.

Z jakich materiałów powinny być wykonane buciki do nauki chodzenia?

Stojąc przed wyborem butów do chodzenia warto wiedzieć, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę w czasie zakupów Bardzo ważne jest to z jakich materiałów wykonane jest obuwie dziecięce. Najlepiej sprawdzą się modele stworzone z przewiewnych tkanin, które przepuszczają powietrze. Dzięki temu wnętrze obuwia pozostaje czyste i sterylne. Zmniejsza się ryzyko nadpotliwości i rozwoju drobnoustrojów, które prowadzić mogą do grzybicy lub infekcji skóry. Podeszwa w butach powinna być elastyczna i dobrze wyprofilowana. Dzięki temu stopa będzie dobrze układać się wewnątrz bucików, co nie zaburzy jej rozwoju. Dodatkowo warto wiedzieć, że większą stabilność stopom zagwarantują buty wiązane.

Jaki rozmiar powinny mieć buciki do nauki chodzenia?

Kolejnym aspektem, o którym nie można zapomnieć wybierając obuwie dziecięce jest ich rozmiar. Bardzo ważne jest to, by obuwie dla dzieci miało rozmiar doskonale dopasowany do stopy. Tylko dzięki temu dbać będzie o wygodę  komfort podczas każdego kroku. Dodatkowo dba to o prawidłową pozycję stopy, która wpływa na rozwój i wzrost. Przed wyborem bucików warto zmierzyć długość stopy. Obuwie idealne powinno mieć wkładkę o 5-7 milimetrów dłuższą, niż stopa malucha. To dzięki temu palce będą miały swobodę ruchów. Warto zaznaczyć, że stopy dziecka rosną w bardzo różnorodnym tempie, dlatego ważne jest to, by stopa była mierzona przynajmniej raz na dwa miesiące.

Zwracając uwagę na te aspekty można mieć pewność, że pierwsze buciki do chodzenia zostaną wybrane prawidłowo. Będą one wygodne i komfortowe, co sprawiać będzie radość dziecku na każdym kroku.