Sezon zimowy to czas, kiedy rodzice zaczynają się zastanawiać, jakie obuwie niemowlęce koniecznie powinno pojawić się w garderobie malucha. Jeśli maluch wykonuje już pierwsze kroki, to dobry czas na to, by w jego garderobie znalazły się buciki zimowe do nauki chodzenia. Pojawia się jednak pytanie, jak je wybrać, by były dopasowane do potrzeb malucha? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i znajdź odpowiedź na to pytanie.

Czy buty zimowe dla niemowlaka są potrzebne? Kiedy je kupić?

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment, by kupić obuwie dziecięce na zimę? Pamiętaj, by nie robić tego za wcześnie, ponieważ bardzo trudno jest określić jaki rozmiar buta nosić będzie maluch za kilka tygodni, a co dopiero za kilka miesięcy. Warto poczekać do momentu, w którym maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. Wtedy stopa dziecka potrzebować będzie podparcia i stabilizacji, a to zapewnią pierwsze buty zimowe do nauki chodzenia. Wcześniej zakładanie bucików dziecku nie jest konieczne. Dodatkowo warto podkreślić, że maluch przez pierwsze miesiące życia więcej czasu spędza w pozycji leżącej lub siedzącej. W tym czasie stopy nie potrzebują podparcia, ponieważ nie są w żaden sposób obciążone.

Z jakich materiałów powinny być wykonane buty dla niemowlaka zimowe?

Wybierając buty zimowe dla niemowlaka warto pamiętać o tym, by były one wykonane z wysokiej jakości materiałów. Doskonale sprawdzać się będą modele, które stworzone są z materiałów wyróżniających się wodoodpornością. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy będą termo izolować. Warto zdecydować się na obuwie zimowe dziecięce, które ma wyściółkę stworzoną z grubych i puchatych materiałów. Dzięki temu stopa malucha będzie doskonale chroniona przed zimnem. Dodatkową osłoną przed zmarznięciem jest podeszwa, która powinna być gruba i elastyczna. Najlepiej zdecydować się na modele, które mają cholewkę nieco poniżej kostki.

Jaki rozmiar butów dla niemowlaka zimowych najlepiej wybrać?

Kolejnym szczegółem, o którym nie można zapomnieć, jest rozmiar butów zimowych niemowlęcych. Warto przed udaniem się na zakupy zmierzyć stopę malucha. Najważniejsza jest długość stopy, by możliwe było wybranie bucików o odpowiedniej wielkości. Przy wyborze warto kierować się zasadą, że wkładka obuwia dziecięcego powinna być o pięć-siedem milimetrów dłuższa od stopy malucha. Dzięki temu stopa będzie stabilnie i prawidłowo ułożona. Dodatkowo palce będą miały wystarczająco dużo miejsca, by maluch mógł nimi swobodnie poruszać. To dba o jego wygodę i komfort na każdym kroku, a jednocześnie zapewnia stopom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Jak zakładać buty zimowe niemowlakowi?

Zakładając obuwie dziecięce należy zachować ostrożność. Po pierwsze trzeba upewnić się, że wszystkie zasznurowania i zapięcia są rozluźnione. Po drugie należy zadbać o to, by stopa nie była wykrzywiona w nienaturalnej pozycji. Bardzo ważne jest także to, by nie wkładać butów dziecięcych na siłę. To może sprawić ból i duży dyskomfort.

Wiedząc już nieco więcej na temat tego, jakie obuwie zimowe dla niemowlaka najlepiej wybrać można bez trudu zaopatrzyć malucha w elementy garderoby przygotowane na tę porę roku.