W garderobie każdego malucha koniecznie powinno znaleźć się miejsce na kapcie dziecięce. To wygodne i uniwersalne obuwie, które można nosić podczas zabawy i nauki chodzenia. Chcąc wybrać najlepsze kapcie dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. O tym, jak wybrać dobrze dopasowane obuwie domowe dla malucha dowiesz się z naszego poradnika.

Kiedy kupić pierwsze kapcie dziecięce?

Czas, w którym kupione zostaną pierwsze kapcie dziecięcej jest bardzo ważny. Nie można tego robić za wcześnie, ponieważ stopy dziecka muszą mieć odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Tak więc zakładanie obuwia dziecku, które nie ma jeszcze roku nie ma żadnego sensu i może odebrać maluchowi ważne bodźce, które są niezbędne do zdobywania nowych umiejętności. Kiedy zatem jest najlepszy czas na kupienie kapci dziecięcych? Najlepiej zacząć ich poszukiwania kiedy maluch stawia pierwsze kroki. To moment, w którym można zakładać dziecku obuwie na stopy. Jest to nawet wskazane, ponieważ buciki mogą pomóc stawiać krok za krokiem. Dbają one o stabilne ułożenie stopy, a co więcej zapewniają wysoki komfort i wygodę.

Jaki rozmiar kapci dla dziecka najlepiej wybrać?

Wybierając dziecięce kapcie należy pamiętać, że konieczne jest dopasowanie ich rozmiaru do wielkości stopy. To więc oznacza, że przed udaniem się na zakupy trzeba sprawdzić jaką długość ma stopa dziecka. Na podstawie tego wymiaru można wybrać obuwie, które będzie idealnie dopasowane. Doskonale sprawdzać się będą kapcie, których wkładka ma o około pięć-siedem milimetrów więcej długości, niż stopa malucha. Czemu jest to takie ważne? Ta przestrzeń jest niezbędna do tego, by dziecko mogło swobodnie poruszać palcami. Dodatkowo dzięki niej stopa jest stabilnie ułożona, ale nie usztywniona. Zmniejsza się również ryzyko, że podczas chodzenia powstaną otarcia na skórze lub odciski, które są bolesne i trudne w zwalczaniu. Warto również zwrócić uwagę na to, by stopa dobrze się w nich trzymała. Nie mogą być luźne, ponieważ to przyczynić się może do poślizgnięcia i upadku.

Z jakiego materiału kupić wygodne kapcie dziecięce?

Najlepiej, by pierwsze dziecięce kapcie były wykonane z wysokiej jakości materiałów dopasowanych do potrzeb skóry malucha. Liczy się również to, by wyróżniały się przewiewnością. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko, że dojdzie do nadmiernej potliwości stopy dziecka. To jednocześnie zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów oraz tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu.

Kapcie dziecięce do domu i szkoły – jak wybrać?

Kupując kapcie dziecięce do domu można postawić na dowolność i większą swobodę wyboru. Jeśli jednak wybierane są kapcie dziecięce do szkoły to należy zapoznać się z zaleceniami placówki, co do wyglądu bucików. Najpewniej konieczne będzie wybranie butów o jasnej podeszwie, które nie będą brudzić posadzki.

Zwracając na wszystkie wyżej wymienione aspekty można bez trudu wybrać pierwsze kapcie dla dziecka.